biografie

1975

Čas středoškolského studia - se spolužákem Lubošem Trnkou zakládá svoji první skupinu. Hraje country a jmenuje se "Travaléři".

1978

V duu se spolužákem Trnkou se Jakub Smolík účastní soutěže amatérských umělců "Zpěvák Polabí". Výsledek - cena diváků.

1978 - 80

Období vojenské služby v Českých Budějovicích. Hudba u Jakuba nemohla jít stranou a tak bylo založení tanečního a dechového orchestru "Horizont" dalším logickým krokem jeho hudební dráhy. Soubor se prezentoval zejména na soutěžích ASUT a celostátních festivalech a získal mnoho předních umístění a čestných uznání.

1982 - 85

Muzika dostává zelenou - Jakub zahajuje studium na Ježkově konzervatoři v Praze. Účastní se pěveckých soutěží a působí jako frontman rockových skupin "Rockyt" a "Kroket".

1986

Přichází první velká nabídka - ke spolupráci s Lucií Bílou a Maximem Petra Hanniga. Na světě je první Jakubův velký šlágr "Až se ti jednou bude zdát" (prvně se objevil v pořadu "Pozor začínáme").

1987

Kolotoč kolem vycházející hvězdy se roztáčí na plné obrátky - spolupracuje se zpěvačkami Martou Stravovou a Martinou Formanovou, vystupuje společně s Lukášem Vaculíkem, Miroslavem Moravcem a Dagmar Veškrnovou. Dalším potvrzením nesporného talentu se stává ocenění "Duhová deska" za nejúspěšnější píseň roku.

1988 - 89

Turné šedesáti koncertů po celém SSSR.

1992

Vydání propagační desky u kamaráda Franty Kasla s názvem: "Až se ti jednou bude zdát". Další nabídka - tentokráte od Jiřího Zmožka a jeho firmy Carmen. Vychází CD "Největší hity country zpívá Jakub Smolík".

1993

Po úspěchu prvního dílu vychází CD "Největší hity 2", vznikají další dva videoklipy - "Prý chlapi nebrečí" a "Ave Maria". Nový koncertní program s Jiřím Zmožkem a Radoslavem Brzobohatým se setkává v veskrze kladnou odezvou.

1994

Jakub Smolík podepisuje vydavatelskou smlouvu s Tommü Records a vychází mu další album "Jakub Smolík Country". Pilně koncertuje a skládá...

1995

Vzniká poetický videoklip na text Vítězslava Nezvala "O nespočetné kráse těla" a album "Jakub Smolík 95".

1996

Tento rok přináší jeden z největších Jakubových hitů, podle něhož bylo nazváno i celé řadové album "Víš...". Ve videoklipu k této písni si zahrála Petra Voláková.

1997

U Tommü Records vychází kompilace "Lásky Jakuba Smolíka" a světlo světa spatřuje i speciální nosič - CD "Country Vánoce Jakuba Smolíka".

1996 - 98

Jakubovo žánrové spektrum se opět rozšiřuje - svou muzikantskou univerzálnost a profesionalitu dokazuje při spolupráci s Michalem Davidem na dětských projektech: "Písničky Ferdy mravence", "Štědrý večer s panem Ladou" a "Méďa Béďa a jeho přátelé".

1998

Jakub podepisuje smlouvu s vydavatelstvím B&M Music a na pultech obchodů se objevuje CD "Jen blázen žárlí". Následují dva nové videoklipy "Živá láska" (s Evou Vejmělkovou) a "Má Jenny".

1999

Alba Jakuba Smolíka vykazují značný komerční úspěch, nový CD počin "Zachraňte milenky" fanoušky opět okouzlí...

2000

Vzniká CD "Stýskání", vzešlé mj. i ze spolupráce s Petrem Jandou a Alešem Brichtou - oba umělci účinkují i v novém videoklipu "Každej si meleme svou". Jakubova živá vystoupení se skupinou "Zlatí paroháči" sklízí zasloužený aplaus

2001

Rok počátku spolupráce s producentem Michalem Kracíkem, nové turné a příprava materiálu na nové album. Koncem pozimu se začíná rýsovat možnost Jakubova "draftu" jiným hudebním vydavatelstvím, ale vše je ještě ve hvězdách... Média s nebývalým zájmem sledují dění okolo Jakuba, leč to hlavní se ještě nestalo...

2002

Svým způsobem bod nového startu - Jakub podepisuje exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Popron Music, příprava nového alba pod produkcí Marka Dobrodinského a Michala Kracíka vrcholí. V polovině září je hotovo a Jakub odlétá do USA aktivně se zúčastnit motocyklové jízdy po slavné "Route 66". Po návratu za obrovského zájmu médií křtí nové "hudební dítě" - CD "Dopisy lásky", jež se velmi záhy vyhoupne do žebříčků. To už je ovšem Jakub zpět na pódiu a sérii TV natáčení, autogramiád a koncertních vystoupení, stejně jako jeden z nejplodnějších roků, uzavře stylově - beznadějně vyprodaným vánočním koncertem v Bránickém divadle v Praze. Jeho novoročním předsevzetím je dárek fanouškům - velké jarní turné...

2003

Album "Dopisy lásky" se velmi záhy stává "zlatým" a obrovský ohlas má i Jakubovo jarní turné s kapelou "Zlatí paroháči". To se z plánovaných dvou měsíců díky obrovskému zájmu nakonec protáhne na třičtvrtě roku. Mezitím se na pultech obchodů objevuje zlatá edice "Dopisů lásky", doplněná o tři bonusové písně a videokazeta se zpěvákovými videoklipy a dokumentárním filmem. Jakubova obliba stoupá nevídaným tempem a podzimní série autogramiád předznamenává masivní zájem, jež se potvrdí vyprodanou sérií vánočních koncertů. Tradiční Jakubův vánoční dárek fanouškům - Pražský koncert v Branickém divadle je vyprodán dokonce hned dvakrát za jeden den, ovšem to největší překvapení má teprve přijít. V polovině prosince je v anketě "Český slavík" zvolen "skokanem roku" a to je příslib, který je více než zavazující...

2004

Světlo světa spatřuje "Samotář". Tato nová deska je opět brzy "pozlacena" a publikum dává zpěvákovi jasně najevo, že sám opravdu není. Šňůra koncertů po celé republice je vyprodána, štace střídá štaci, dochází i na novinky v koncertním programu a mnohé přídavky. Každoroční Jakubův pražský vánoční koncert se opět pro obrovský zájem koná hned dvakrát za sebou v jeden den. To už je ale počato další hudební dítko...

2005

Jmenuje se "Chci ti říct..." a ukazuje se, že nebývale silná podpora fanoušků se pozitivně promítla i do novinkových písní této kolekce. Z pultů obchodů album mizí ještě rychleji, než to předchozí a to znamená jediné: je třeba poděkovat. A to ve velkém stylu. Své "DÍKY" fanouškům řekl Jakub Smolík 9. listopadu před objektivy televizních kamer v beznadějně vyprodané Lucerně. Na pódiu této mekky českých zpěváků nejenže už obdržel Zlatou desku za nové CD (!), ale byl i zahrnut přízní a gratulacemi svých přátel - hostů galakoncertu (Lenka Filipová, Wabi Daněk, Bohouš Josef, Martin Maxa, Pepa Vojtek, Gabi Goldová a další). Televizní stanice TOP TV záznam tohoto nezapomenutelného večera odvysílala na Vánoce téhož roku a na přání diváků jej mnohokráte reprízovala.

2006

Jaro roku se šestkou na konci je pro Jakuba naplněno příjemnými starostmi. Vychází mu výběrové dvoj-CD "36 nejkrásnějších balad", zpěvák tedy absolvuje tradiční kolečko rozhovorů, autogramiád a dalších aktivit k podpoře alba. Nezahálí však ani koncertně, pilně s kapelou objíždí vlasti České. Ve studiu začíná vznikat nová deska a již ustálený autorský tým (Barták / Šándor / Derner) a nadcházející turné vánočních koncertů dávají tušit, že se Jakubovi fandové opět mají na co těšit...

2007

Osvědčená spojení a sehrané týmy zkrátka fungují. Řetězec Jakub - autoři - kapela - fanoušci ani v roce dvoutisícím sedmém neměl slabý článek a tak mohl zpěvák své příznivce potěšit nejen vydáním DVD s památným koncertem v Lucerně, ale i svého prvního zpěvníku a především nového alba "Řekni, že je nebe". Jeho obal na fotografii Romana Sluky zachycuje Jakuba s jeho nově narozeným dítětem (tentokráte poprvé nejde o píseň), dcerkou Petruškou. Nová deska je záhy pozlacena a po všech stránkách úspěšnou sezónu novopečený otec korunuje šňůrou padesáti vyprodaných koncertů, zakončenou již tradičně o Vánocích v ČEZ areně v Pardubicích.

2008

Jakub se v nové roli očividně cítí dobře a snad i to je jedním z důvodů, proč letní parna tráví ve studiu, dávajíce tak vzniknout novému albu, které předznamenává radio-singl s příznačným názvem "Říkej mi táto". Tento duet s Viktorkou Generovou z pera Jiřího Zmožka se setkává s obrovským ohlasem a to jak u rozhlasových posluchačů, tak především u zpěvákova publika. Záhy světlo světa spatřuje i celý (svátečně laděný) novinkový studiový počin "Láska se narodila o Vánocích" a Jakubovi se opět potvrzuje stará známá pravda. Ač kritikou a médii víceméně přehlížen, přesto stabilně zaplňuje sály do posledního místečka a rozdává radost svým fanouškům. Právě jejich dopisy a e-maily je před koncem roku zahrnut... A dovedete si snad představit lepší vánoční dárek?

2009

"Já za Tebou dál budu stát" - toť nejen Jakubův vzkaz každému jeho posluchači, ale i název nové písňové CD kolekce pro rok dvoutisící devátý. Do života je uvedena ve velkém stylu, a to z dobrého důvodu - oblíbený interpret totiž právě slaví padesátku. Narozeninový dort v podobě speciálního koncertu v pražském Divadle Hybernia ovšem servíruje svým příznivcům sám oslavenec. Tedy s vydatnou pomocí svých kamarádů - spolu s hosty Alešem Brichtou, Petrem Jandou a Michalem Davidem doslova rozbouří dlouho dopředu vyprodaný sál a ono novinkové - chcete-li narozeninové - album dostává brzy i "zlatou polevu"...

2010

Paleta života – Jakub je neúnavný a CD musí vydat každý rok. Na jaře skládá, přes léto nahrává a na podzim deska výjde. V rámci tohoto kolotoče musí ještě zvládat několik koncertů do měsíce a nejnáročnější bývá vždy vánoční turné, kde v prosinci moc volných dnů nezbývá, až na Vánoce. Jakub stihl krom CD vydat i DVD – záznam Vánočního koncertu z prosince 2009 v kostele.

2011

Ať zastaví se čas – Album nabité hity přestože některými převzatými Haleluja, Plášť Elfů, Jediný Lék, Stýská se mi lásko má atd. Produkce CD se opět ujal Roman Masha Šandor. Producent Karel Vágner a vydáno opět u Popronu.

2012

Neuvěřitelné příhody Jakuba Smolíka. V roce 2012 vyšlo CD "nehudební" plné povídek, vyprávění ale i písniček natočené v rámci koncertu v Branickém divadle v Praze dne 24. 5. 2012 pod vedením kamaráda Vládi Slezáka (Radio Blaník).

2013

Vítám každý nový den... je název posledního alba, které pokřtila Monika Absolonová a obsahuje např. píseň Medový čaj (text Petr Kolář!), Harley Davidson nebo Vodopády. Produkce opět Roman Šándor. Nahráno, smícháno a masterováno v Mercury studiu v Rokycanech.

2014

V roce 2014 oslavil Jakub tak trochu "kulatiny" a nadělil si troj CD 55 hitů Best of. Na narozeninovém koncertě v pražské Hybernii přišli Jakubovi popřát téměř všichni spolupracovníci a kamarádi, se kterými postupně spolupracoval během své kariéry. Konečně se jeho videoklipy objevily nejen na TV Šlágr. Největší odměnou pro Jakuba vždy byly a jsou diváci na koncertech.

2015

Vyprodané koncerty, plné sály, nadšení diváci, to je největší odměnou za celoroční práci. A nejen to. Díky posluchačům dostal Jakub nejen Zlatou desku ale i Diamantovou za prodej CD 55 hitů Best of. V plném proudu jsou přípravy na natáčení vánočního CD, které vyjde na podzim 2016. Fanoušci se mohou těšit na písně v podání Jakuba od takových hitmakerů jako je Michal David, Vašo Patejdl, Petr Kolář, Zdeněk Barták.

2016

Jakub vydal vánoční album s názvem Šťastné a veselé Vánoce v říjnu u firmy Supraphon a v listopadu ho pokřtili Petr Kolář, Miluška Bittnerová, Magda Malá, představitel vydavatelské firmy Supraphon Alan Piskač a Petruška Smolíková. Právě Jakubovo malá dcerka, z níž roste, dle mínění veřejnosti i odborníků, nová pěvecká hvězdička, nazpívala s tatínkem jednu z písní "Čekání na ježíška". Na desce zazní také nové vánoční písně autorů Petra Jandy, Petra Koláře, Zdeňka Bartáka, Štěpána Kojana a dalších (Zvony Vánoc, Vánoční píseň, Zapálím svíčky,...). Jakuba jste mohli vidět a slyšet na turné, jehož podzimní část začala 10. 10. 2016 v Rakovníku, pokračovala během listopadu např. v Hradci Králové, Klatovech, Děčíně, nebo v Ústí nad Labem. Na konci listopadu navázalo Vánoční akustické turné se smyčcovým kvartetem White Strings, které vyvrcholilo koncertem v pražské Hybernii 21. prosince 2016, kde byl speciálním hostem Vašo Patejdl. Jakub také natočil 2 videoklipy Čekání na Ježíška a Vánoční píseň.

 
 
Webdesign RADIMSTOLINA.NET